Електронне урядування
Форма входу
Категорії розділу
Інформаційне суспільство в Україні [5]
Теорія інформаційного суспільства [0]
Інформаційно-комунікаційні технології [2]
Освіта в інформаційному супільстві [4]
Законодавство інформаційного суспільства [0]
Інформаційна безпека [0]
Інформаційні війни [0]
Пошук
Наше опитування
Оцініть важливість е-урядування для України
Всього відповідей: 144
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Четвер, 05.12.2024, 00:02
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Реєстрація | Вхід
Каталог статей
Головна » Статті » Інформаційне суспільство » Інформаційне суспільство в Україні

«Інформаційне суспільство»
Інформаційне суспільство – ступінь в розвитку сучасної цивілізації, що характеризується збільшенням ролі знань та інформації в житті суспільства, зростанням частки інфокомунікацій, інформаційних продуктів і послуг у валовому внутрішньому продукті, створенням глобального інформаційного простору, що забезпечують ефективну інформаційну взаємодію людей, їх доступ до світових інформаційних ресурсів і задоволення їх соціальних і особових потреб в інформаційних продуктах і послугах. Знання та інформація – це стратегічні ресурси інформаційного суспільства. Інформація – це одна з трьох субстанцій – поряд з енергією і матерією, що створюють світ, в якому живе людина. Головним у визначенні її особливостей є те, що вона розглядається не взагалі, а щодо окремої людини або суспільства, це те, що змінює світ, світоглядну систему індивіда.
В основі інформації – наукова та інтелектуальна діяльність, яка є найважливішою. Вона є цінним продуктом, товаром, масовим об’єктом купівлі-продажу, без якого неможливі розвиток високотехнологічного виробництва, підвищення добробуту громадян і прогресивні перетворення.
Становлення і розвиток інформаційного суспільства є характерною рисою XXI століття. Саме в інформаційному суспільстві активно розвиваються інформаційні та комунікаційні технології, створюються умови для ефективного використання знань у вирішенні найважливіших завдань управління суспільством і демократизації суспільного життя. Світова спільнота, ставши на шлях постіндустріальної цивілізації, становлення і розвитку інформаційного суспільства, формує різні шляхи його побудови.
Інформаційне суспільство – соціологічна й футурологічна концепція, де основним фактором суспільного розвитку є виробництво й використання науково-технічної та іншої інформації.
Термін «інформаційне суспільство» було прийнято використовувати щодо нової світової спільноти, яка базується на інформації. Саме ця дефініція зазначена у дослідженні ПАРЄ (A virtual New World. Strasbourg. Council of Europe Publishing. 1998) лежить в основі всіх визначень, які уточнюють, поглиблюють, конкретизують поняття інформаційного суспільства. Інформація, знання, технологічні системи, послуги виступають ключовими характеристиками нового суспільства.
Глобальне інформаційне суспільство -
1) нове планетарне співтовариство, засноване на інформації (знаннях, інтелек¬туальних ресурсах), нова політична, соціально-економічна і технологічна система в еволюції цивілізації;
2) цивілізація, в основі розвитку та існування якої лежить особлива матеріальна субстанція із умовною назвою "інформація", що має якості взаємодії як з духовним, так і матеріальним світом людини.
Вперше в достатньо чіткому вигляді ідея інформаційного суспільства була сформульована наприкінці 60-х – на початку 70-х років ХХ сторіччя. Винахід самого терміну "інформаційне суспільство" приписується Ю. Хаяші, професорові Токійського технологічного інституту.
Основу теорії інформаційного суспільства заклали Д. Белл, Т. Стоуньєр, А. Турен, У. Дайзард, Е. Тоффлер. Витоки теорії інформаційного суспільства лежать в концептуальних положеннях постіндустріальної доктрини, які підкреслюють центральну роль знання і констатують зрушення, що прискорюється, від виробництва матеріальних благ до виробництва послуг і інформації.
Інформаційна цивілізація відрізняється від традиційних формацій і певним типом культури, зокрема, політичної, яка формується спочатку за рахунок деформованої постіндустріальної культури, тобто так званої бліп-культури, а потім набуває нових якостей та власних, саме інформаційних рис. Зі становленням такого типу культури та поширенням знань з’являється нова соціальна верства – інтелектуальна еліта, яка є власником і носієм різноманітної суспільно необхідної інформації. Згодом ця верства стає повноцінним класом «knowledge-class», або класом інтелектуалів.
Інформаційна технологізація соціального життя сприяла формуванню нової концепції демократії – «комп’ютерної демократії», в якій інформація уособлює владу. Інформація замінила собою соціальну революцію. Тому владні структури, щоб завоювати свідомість громадськості, вимушені вести з нею постійний діалог, налагоджувати гнучку й динамічну політику двосторонніх контактів.
В Україні предметне поле досліджень у межах проблематики «інформаційне суспільство» тільки формується. За останні роки сформувалися такі фактори соціально-економічного, науково-технічного і культурного розвитку, які можна розглядати як передумови переходу до інформаційного суспільства. Проте ще не остаточно визначені теоретико-методологічні підстави таких досліджень з урахуванням української специфіки. Україна з 46-мільонним населенням має один із найвищих у світі індексів освіченості (98%), що створює великі потенційні можливості. Також в Україні сформувався й успішно розвивається вітчизняний ринок телекомунікацій, інформаційних технологій, продуктів і послуг. Ще однією передумовою переходу України до інформаційного суспільства стало те, що сьогодні Україна стала невід'ємною частиною світового політичного і економічного співтовариства, у прямому і переносному сенсі приєднана до зовнішнього світу кабельними і супутниковими каналами зв'язку.
Категорія: Інформаційне суспільство в Україні | Додав: bn (11.04.2011) | Автор: Бєлашова Наталя Валентинівна E
Переглядів: 2983 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Усі права захищені. Copyright Шпига П.С. © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz