Електронне урядування
Форма входу
Категорії розділу
Електронне урядування [30]
Електронне урядування на місцевому рівні [2]
Електронне урядування на регіональному рівні [6]
Електронні послуги [22]
Нормативно-правове забезпечення е-урядування [1]
Пошук
Наше опитування
Оцініть важливість е-урядування для України
Всього відповідей: 140
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Четвер, 26.04.2018, 22:35
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Реєстрація | Вхід
Каталог статей
Головна » Статті » Про електронне урядування в Україні » Електронні послуги

Сутність "електронної" послуги та основні етапи її впровадження
Україна, прагнучи долучитися до європейської культури урядування, не може ігнорувати магістральний напрям адміністративного реформування країн Європейської спільноти. Визнання людини, її життя і здоров’я, честі та гідності найвищою соціальною цінністю вимагає переосмислення ролі держави та радикальної зміни відносин між владою і громадянами. Сучасна держава не керує суспільством, а надає йому послуги. Громадяни є не прохачами у відносинах з органами публічної влади, а споживачами державних послуг.
Розроблення нової місії та стратегії органів державної влади зумовлює формування нових функцій управління та способів надання державних послуг. Саме це змушує коригувати адміністративні процеси та регламенти, шукати інформаційні технології надання державних послуг.
Інформаційні технології прискорюють процес прийняття рішень та їх реалізацію, вивільняють частину робочого часу, пропонують механізм ефективного консультування громадськості щодо здійснення державної політики, окреслюють нові канали надання громадянам інформації та послуг.
Інформацію, яка описує державні послуги, можна стандартизувати, що є суттєвою перевагою. Державні організації та установи отримують загальну структуру для опису всіх своїх послуг, і процес розробки державних інформаційних систем та управління державними інформаційними потоками спрощується. Споживач державних послуг отримує зручний механізм, який допомагає орієнтуватися та здійснювати он-лайнову навігацію у великому обсязі різноякісних державних послуг.
Збільшення кількості індивідуальних звернень громадян, бізнесу, неурядових організацій за наданням різних державних послуг і прогнозоване їх подальше зростання зумовлюють необхідність надання державних послуг в електронній формі.
Реалізація кожного типу державних послуг в електронній формі має свої переваги. Отримані переваги та економія не однакові для всіх типів державних послуг. Наприклад, надання стандартних нескладних інформаційних послуг дасть менше економії ресурсів, ніж реалізація загальних процедур обробки заяв, що надходять до державної організації, або реалізація процедур електронних державних закупівель тощо. Водночас очевидним є зменшення витрат на друк, зберігання і транспортування документів, економія часу обробки інформації, забезпечення прозорості адміністративних процедур, усунення дублювання робіт, прискорення процесів.
Основним чинником успіху або невдачі надання електронних послуг населенню є те, наскільки активно самі люди беруть участь у визначенні обсягу та якості послуг. Послуги приносять користь тоді, коли ними охоплено все населення, коли мешканці власними силами прагнуть поліпшити ситуацію, а механічне збільшення державних витрат на ці потреби не вирішує проблеми.
На мій погляд, більш доречне прийняти за робочі такі визначення.
Державні послуги – це нормативно закріплені послуги, що надаються органами державної влади (державними підприємствами, установами та організаціями) громадянам, юридичним особам або іншим державним органам.
Муніципальні (комунальні) послуги – це послуги, що надаються органами місцевого самоврядування, комунальними підприємства, установами та організаціями.
Державні та муніципальні послуги складають сферу публічних послуг.
Адміністративні послуги – це публічні послуги, які надаються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (адміністративними органами) на реалізацію владних повноважень за зверненням громадян або юридичних осіб.
Електронні послуги – це адміністративні послуги, які надаються з використанням інформаційно-телекомунікаційних технологій.

Нажаль, на цей час жодним нормативно-правовим актом не визначено етапність впровадження електронної послуги.
Цілком зрозуміло, що надання електронних послуг базується на адміністративних процесах та регламентах. Тому вважаю, що розробка стандартів адміністративних послуг, яка здійснюється органами виконавчої влади на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2009 № 737 "Про заходи щодо упорядкування адміністративних послуг" – слушна справа.
Відповідно до наказу Міністерства економіки України від 12.07.2007 N 219 "Про затвердження Методичних рекомендацій з розроблення стандартів адміністративних послуг" стандарт адміністративної послуги повинен:
забезпечувати мінімізацію витрат часу та інших ресурсів одержувача;
передбачати можливість звернення із запитом до адміністративного органу у письмовій та/або усній формі, а також з використанням інформаційно-комунікаційних технологій;
забезпечувати мінімізацію дій одержувача та кількості документів, що ним надаються;
закріплювати вимірювані вимоги до якості і доступності адміністративної послуги;
враховувати думку та інтереси одержувача.
Стандарт адміністративної послуги повинен містити:
перелік категорій одержувачів, у тому числі вразливих верств населення;
перелік документів, необхідних для надання адміністративної послуги;
склад і послідовність дій одержувача та адміністративного органу, опис етапів надання послуги;
вимоги до строку надання адміністративної послуги, а також до строків здійснення дій, прийняття рішень у процесі надання адміністративної послуги;
вичерпний перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги;
опис результату, який повинен отримати одержувач;
інформацію про платність або безоплатність надання адміністративної послуги та розмір плати за її надання, якщо плата передбачена;
вимоги до посадових осіб, які безпосередньо забезпечують надання адміністративної послуги, включаючи вимоги до їх кваліфікації;
вимоги до місця надання адміністративної послуги з урахуванням його транспортної і пішохідної доступності;
режим роботи адміністративного органу, порядок прийому одержувачів, у тому числі можливість одержання бланків запитів про надання адміністративної послуги та їх реєстрації тощо;
черговість надання адміністративної послуги (здійснення дій та прийняття рішень) у випадку перевищення попиту на адміністративну послугу над можливістю її надання без очікування, у тому числі терміни й умови очікування надання адміністративної послуги;
вимоги до інформаційного забезпечення одержувача при зверненні за одержанням та у ході надання адміністративної послуги;
особливості надання адміністративної послуги особам похилого віку та інвалідам тощо;
порядок виправлення можливих недоліків наданої адміністративної послуги і відшкодування збитків одержувачу.

Склад і послідовність дій одержувача та адміністративного органу, опис етапів надання послуги, а також опис результату, який повинен отримати одержувач повинні надати достатньо інформації для створення відповідних програмних комплексів.
Що стосується безпосередньо створення програмних комплексів, то етапність їх створення повинна відповідати вимогам постанови Кабінету Міністрів України вiд 04.02.1998 № 121 "Про затвердження переліку обов’язкових етапів робіт під час проектування, впровадження та експлуатації засобів інформатизації".
Категорія: Електронні послуги | Додав: Новатор (29.11.2011) | Автор: Олег Сазонов E
Переглядів: 1132 | Теги: електронний уряд, электронное правительство, електронне урядування, електронні послуги, е-урядування | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Усі права захищені. Copyright Шпига П.С. © 2018
Зробити безкоштовний сайт з uCoz